Hlasujte v anketě "Nejkrásnější kůň ČR 2013": Pony a miniaturní koně

Popis: 

Zástupci čtyř plemen se utkají v úvodní divizi A internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2013. Tři klisny bojují s jedním hřebcem, dva vyslanci domácího chovu s „tandemem“ importovaným z Nizozemska a Spojeného království, konkrétně Skotska. Český sportovní pony, klisna Irv Desire propaguje chov Adolfa Odložila a reprezentantka plemene welsh mountain pony Trawel Ria dělá reklamu chovateli Pavlu Blažkovi. Z renomovaných zahraničních chovů pochází jak nizozemská miniaturní vranka Hailey van Alana, tak stejně zbarvený skotský shetlandský hřebec Harviestoun Petraeus. Vyloženého favorita tato divize nemá.

Připomeňme si, že loni do finále postoupil shetlandský pony 1636 Bruce v. d. Ariaanshoeve.

Hlasování zde na webu ASCHK začalo v pondělí 10. června a skončí v neděli 16. června úderem půlnoci.

 Divize A - Pony a miniaturní koně

Český sportovní pony
68/294 Irv Desire
Klisna, ryzka, nar. 2008
Chovatel i majitel: Adolf Odložil, Olešnice

Na podzim roku 2011 úspěšně absolvovala výkonnostní zkoušky pod sedlem. Loni  startovala ve skokových soutěžích (do stupně LP), letos již „vyskákala“ stupeň SP. Účastní se rovněž závodů dvojspřeží. Je zapsána do Hlavní plemenné knihy, první potomek se jí narodil v roce 2012.
Foto: Lucie Odložilová


 

Miniaturní kůň (Minihorse)
Hailey van Alana
Klisna, vranka (black), nar. 2010
Chovatel: Jan te Grotenhuis, Nizozemsko
Majitel: Petr Koželuh, Nový Bor

Klisna se v prvním roce své výstavní kariéry stala nejen několikanásobným šampiónem své kategorie, ale také Multi Grand a Multi Supreme šampiónem. Patřila jí rovněž Cena sympatie.
Byla nejúspěšnějším koněm Klubu chovatelů miniaturních koní v roce 2012 a na výstavě Kůň v Lysé nad Labem získala ocenění jako nejkrásnější reprezentant malých plemen.
Klisně se daří i po pracovní stránce. V loňském i letošním roce se již několikrát stala šampiónem disciplíny Obstacle (obdoba westernového trailu, kůň je ale veden na ruce) a to nejen s juniorem, ale i se svým majitelem.
Je jak vynikajícím reprezentantem plemene, ale také rovnoprávným členem rodiny Petra Koželuha. Foto: Renáta Kolářová


 

Shetland pony
Harviestoun Petraeus
Hřebec, vraník, nar. 2007
Chovatel: Lucy Poett, Harviestoun Stud, Spojené království (Skotsko)
Majitel: Jiří Marek,  Hřebčín Markes, Rosice u Brna
Velmi nadějný hřebec, odpovídající typu originálního shetland ponyho. Pedigree začíná v roce 1875 (jeho předky vlastnil „zakladatel“ využití poníků v dolech, markýz z Londonderry). Do České republiky byl importován na podzim roku 2011. Jedná se o zcela typického představitele plemene s výbornou  mechanikou pohybu, klasickou stavbou těla a především vynikajícím charakterem. Zúčastnil se šampionátu shetland pony na výstavě Koně v akci (Pardubice), kde se stal nejlepším hřebcem roku 2012.
Letos se narodí první generace jeho potomků.
Foto: Zuzana Buráňová


 

 

Welsh pony (sekce A)
Trawel Ria
Klisna, plavka, nar. 2010
Chovatel i majitel: Pavel Blažek, Hřebčín Trawel, Štichovice

Klisna velšského horského pony (welsh mountain pony) je po hřebci Ysselvliedts Pride of Heartsease (který byl zapůjčen z Nizozemska), z výstavně a chovatelsky úspěšné klisny Trawel Romance.
Trawel Ria se zúčastnila své první výstavy loni. Na Mezinárodním šampionátu Welsh Pony & Cob (Hradec Králové) se hned napoprvé stala v silné konkurenci její celkovou vítězkou: Přišla, viděla a zvítězila. Foto:  Renáta Kolářová

 


Podrobnosti k systému ankety Nejkrásnější kůň ČR 2013 i realizaci  najdete zde.

Zvolte si svého favorita a hlasujte zde:

Český sportovní pony 68/294 Irv Desire
34% (343 hlasy)
Miniaturní kůň (Minihorse) Hailey van Alana
20% (203 hlasy)
Shetland pony Harviestoun Petraeus
25% (257 hlasů)
Welsh pony (sekce A) Trawel Ria
21% (218 hlasů)
Celkem hlasů: 1021