Nejkrásnější kůň České republiky 2013

Čtvrtého ročníku internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2013 se zúčastní reprezentanti 29 plemen koní, chovaných u nás. Jejich portréty a doprovodné texty budou postupně zveřejněny na serveru Asociace svazů chovatelů koní ČR a spolupracujících specializovaných serverech, včetně tohoto.

Pořadateli ankety jsou občanské sdružení Asociace svazů chovatelů koní ČR (ASCHK) a vydavatelská společnost Profi Press, za spolupráce Výstaviště České Budějovice a Výstaviště Lysá nad Labem.
Na medializaci a realizaci ankety se budou podílet specializované servery EQUICHANNEL.CZ, JEZDECTVÍ.CZ, JEZDCI.CZ, DISTANC.CZ a servery spolupořadatelů.

Systém ankety
Hlasovat se bude stejně jako loni – kliknutím - výhradně zde na serveru ASCHK. Do finále postoupí 10 koní – vítězové jednotlivých divizí a další tři koně s nejvyššími preferencemi (tedy nejvyšším počtem získaných hlasů). O pořadí finalistů rozhodnou opět hlasy uživatelů internetu.
Systém ankety tedy zůstává stejný a nemění se ani rozdělení kandidátů titulu do sedmi divizí: Pony a miniaturní koně, Malá plemena, Chladnokrevná plemena, Historická plemena, Plnokrevná a čistokrevná plemena, Teplokrevná a sportovní plemena a Westernová plemena.
Premiéru v anketě bude mít český trakén. Svaz chovatelů tohoto teplokrevného plemene se stal uznaným chovatelským sdružením v květnu 2012.

Důležité termíny
Hlasování v divizi Pony a miniaturní koně začne v pondělí 10. června a skončí v neděli 16. června. I ve všech ostatních divizích budou mít hlasující týden na to, aby se rozhodli pro svého kandidáta.
Finále začne 5. srpna a vítěz ankety bude znám po 14 dnech, první vteřinu pondělí 19. srpna.
Kompletní výsledky zveřejní specializované servery 20. srpna.
Nejkrásnější kůň ČR 2013 a umístění na 2. - 4. místě se představí v programu 40. ročníku veletrhu Země živitelka (České Budějovice) a 20. ročníku výstavy Kůň 2013 (Lysá nad Labem).
Přesné termíny prezentace a slavnostního dekorování budou včas oznámeny.

Loni vyhrál mistr světa
Připomeňme si, že tituly v předchozích letech získali českomoravský belgik 2881 Agar (2010), fríský hřebec 1341 Baron fan Odingastate (2011) a loni dvouletý paint horse Maximum Blues Master.

českomoravský belgik 2881 Agar

fríský hřebec 1341 Baron fan Odingastate

Nejkrásnější kůň České republiky 2012 Maximum Blues Master si po vítězství v anketě rozšířil svou sbírku evropských a domácích titulů o ty vůbec nejprestižnější. Těmi jsou Honor Roll Champion 2012 v disciplíně Open Halter jak dvouletých hřebců (2 Year Old), tak hřebců všech věkových kategorií (All Ages Stallions).
Jinými slovy – podle American Paint Horse Association (APHA) sídlící v texaském Fort Worth je kůň narozený sice ve stejném státě, ale v majetku občanky České republiky, Mgr. Lenky Šnáblové (Wanted Ranch, Veselíčko na Děčínsku) rovněž dvojnásobným mistrem světa.

Maximum Blues Master

Text: Jiří Křepelka

Obrázky: 
Maximum Blues Master
českomoravský belgik 2881 Agar
fríský hřebec 1341 Baron fan Odingastate