Mezinárodní výstava "Koně v akci 2011" Pardubice

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích se od pátku 2. září do neděle 4. září bude konat mezinárodní výstava Koně v akci. Její třinácté pokračování nese podtitul „4 země – 1 vášeň“. Jejím hlavním motivem je představit plemena koní ze zemí Visegrádské skupiny (Visegrádské čtyřky) v roce 20. výročí založení této aliance, tzn. z Maďarska, Polska, Slovenska a Česka.

Koně v akci 2011Čtyři země - jedna vášeň

Půjde o výjimečnou, dosud nerealizovanou konfrontaci v chovu koní, navíc v době, kdy V4 předsedá Česká republika.

Cílem výstavy je porovnání kvality jednotlivých chovů a rozšíření odborné spolupráce v rámci aliance. Finálním efektem bude upozornění na region, ve kterém funguje nepřetržitě od roku 1579 hřebčín Kladruby nad Labem a již 137 let k němu patří Velká pardubická.

Republiková premiéra: hřebčín Bábolna

Hlavním bodem programu bude představení reprezentantů stejných nebo příbuzných plemen chovaných současně v Maďarsku, Polsku, na Slovensku i u nás. Jsou to shagya - arab, huculský kůň a furioso, resp. moravský teplokrevník disponující touto krví. Pořadatel výstavy Dostihový spolek a.s. a spolupořádající Asociace svazů chovatelů koní ČR se proto spojily s příslušnými domácími chovatelskými svazy a oslovily jejich prostřednictvím zahraniční partnery.

Nedaleko od světoznámého Taxisova příkopu tak návštěvníci uvidí například hřebce z legendárního maďarského hřebčína Bábolna (jde o absolutní premiéru v České republice), polskou elitu huculů pod sedly nebo to nejlepší ze slovenského Národního hřebčína Topolčianky.

Šampionáty a soutěže

Výhradně domácí záležitostí budou národní šampionáty klisen norika, slezského norika a haflinga, šampionát klisen českomoravského belgického koně a shetlandských pony, stejně jako výkonnostní zkoušky velšských plemen.

K tradičním atrakcím výstavy patří soutěže pro nejsilnější a nejobratnější chladnokrevné koně, používané v lesním hospodářství - těžký tah a ovladatelnost se zapřaženou kládou.

Velkou popularitu mají samozřejmě i Cena o ruchadlo bratranců Veverkových (orba s klasickým pluhem) a Cena společnosti Profi Press, ve které se oře pluhem obracecím.

2008

Diváci se dočkají rovněž vyhlášení výsledku ankety Nejkrásnější kůň ČR 2011. Soutěžili v ní koně pětadvaceti nejvýznamnějších a nejrozšířenějších plemen.

V doprovodném programu dostanou prostor také „strakatí" koně plemene irský cob. Jejich plemennou knihu uznalo Ministerstvo zemědělství letos začátkem června. V České republice se tak připojila k 20 dosud vedeným knihám.

Zvláštní specialitou letošního ročníku bude vystoupení peruánských paso. Show v režii německé chovatelky si nehodlá nechat ujít ani velvyslankyně Peru, která se o reprezentaci typických koní své země velmi vážně zajímá.

Letošní ročník nabídne návštěvníkům řadu novinek, které ještě na českém území (popř. na pardubickém závodišti) nebyly k vidění. Jednou z nich budou ukázky koňského póla, které se bude premiérově hrát v areálu u Taxisova příkopu.

Je to vůbec poprvé, co je koňské pólo zařazeno do programu mezinárodní výstavy Koně v akci. Jsme přesvědčeni, že to bude velmi atraktivní vystoupení pro diváky," řekla Magda Hromádková, hlavní manažerka mezinárodní výstavy Koně v akci.

Koňské pólo na pardubickém závodišti budou předvádět členové Prague Polo Clubu. Návštěvníci budou moci sledovat ukázky této jezdecké disciplíny každý den.

Partneři výstavy a záštita

Součástí výstavy bude opět, tentokrát již 7., Krajská výstava ovcí a koz a V. ročník potravinářské soutěže Mls Pardubického kraje.
Oficiální záštitu nad Koňmi v akci převzal ministr zemědělství Ivan Fuksa a podporuje je jak Město Pardubice, tak Pardubický kraj.

Hlavním odborným mediálním partnerem výstavy je vydavatelství Profi Press a jeho tituly Zemědělec, Náš chov, Farmář a Veterinářství.

Hlavními mediálními partnery výstavy jsou zpravodajský server EQUICHANNEL.cz a časopis Jezdectví.

Další informace:

01.08. 2011 13:00 Koně v akci 2011: Příběh jedné vášně
15.08. 2011 19:00 Peruánští paso na výstavě Koně v akci v Pardubicích
26.08. 2011 12:00 Zahraniční hosté na 13. mezinárodní výstavě Koně v akci
29.08. 2011 13:00 13. Koně v akci začnou v pátek
Datum a čas: 
2. Září 2011 - 9:00 - 4. Září 2011 - 17:00